
Защита 1-ва степен от атмосферни пренапрежения (мълнезащита) е външна и включва гръмоотвод, състоящ се от мачта - мълнеуловител, мълнеотвод, заземител). Предназначение: чрез мачта, на която е закрепен мълниеприемникът, да се улови мълния (атмосферно електричество) и посредством мълнеотводител и заземител да се отведе в земята. По този начин се защитават сгради от пожар и разрушения, подсигурява се безопасността за живота и здравето на хора и животни. Гръмоотводите са обикновенни и с изпреварващо действие, а според местоположението си на монтиране мълниеприемниците биват: изолирани и неизолирани.
Мълниеприемникът е изолиран, когато се монтира встрани от защитавания обект. Използва се в тези случаи, когато зданието има пожароопасни участъци, например леснозапалимо покривно покритие, складирани взривоопасни материали и т.н.

Неизолираните мълниеприемници са по-разпространени и използвани за защита на жилищни, промишлени и административни сгради. Те се монтират непосредствено върху покрива на защитавания обект, като мястото за инсталиране трябва да се подбере според действащите нормативи и стандарти.
И в двата случая мълниеприемникът трябва да защитава отделните части на обекта, които са изложени на опасност от удар на мълния – ъглите на покрива и сградата, комините, водосточните и вентилационните тръби и т.н.
Като мълниеприемник могат да се използват: двойка усукани проводници (мрежа), метален прът (единичен мълниеприемник), опънато въже (въжен мълниеприемник), а за постигане на оптимално технико-икономическо решение при проектиране специалистите препоръчват комбиниране на различните видове. Това се обуславя и от факта, че при новите и модерни сгради покривът може да е с нестандартна и разчупена форма.
Защитата от атмосферни пренапрежения е регламентирана от НАРЕДБА № 8 ОТ 28 ДЕКЕМВРИ 2004 Г. ЗА МЪЛНИЕЗАЩИТАТА НА СГРАДИ, ВЪНШНИ СЪОРЪЖЕНИЯ И ОТКРИТИ ПРОСТРАНСТВА ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО. Наредбата се прилага за мълниезащитни уредби, чието проектиране започва след 20 април 2005 г. Обн. ДВ. бр.6 от 18 Януари 2005 г.
Какво представлява мълнията?
Ширината на канала на мълнията е около 40-50 см, но електричеството протича основно по оста му, широка едва няколко сантиметра. В канала се развива много висока температура, понякога до 30000°С. Ето защо мълнията има ослепителен блясък, а оглушителният гръм, който я съпровожда, е резултат от внезапното разширяване на въздуха поради високата температура и последващото бързо свиване. Освен това каналът на мълнията става източник на радиовълни, които се проявяват като смущения в електронната апаратура.